top of page

Dzisiaj w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne Porozumienia Chirurgów

Zaktualizowano: 9 gru 2019


Zgodnie z planem spotkaliśmy się dzisiaj osobiście, aby razem ustalić cele i plan działania na nadchodzące miesiące. Efektem naszej pracy jest manifest, w którym zawarliśmy główne założenia Porozumienia Chirurgów.

„Manifest Porozumienia Chirurgów”


Jesteśmy oddolną inicjatywą, której celem jest walka o naprawę pogłębiającej się zapaści w Chirurgii Ogólnej w Polsce.

Przez ostatnie lata zainteresowanie pracą w tej dziedzinie medycyny ciągle spada: średni wiek chirurga rok temu wynosił 56 lat, teraz jest to już 58,5.

Łączna liczba chirurgów ogólnych w Polsce wynosi nieco ponad 9000 tys, czyli 2,3 /10 000 tys. mieszkańców w prawie 38-milionowym kraju, co w sytuacjach kryzysowych stwarza bezpośrednie zagrożenie życia dla obywateli.

Nie zgadzamy się na taki rozwój sytuacji, dlatego postulujemy o:


1. Zdecydowane podniesienie wynagrodzeń dla chirurgów ogólnych wg postulowanych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy

2. Wprowadzenie wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji lekarzy, którzy odbywają szkolenie podyplomowe

3. Weryfikację warunków kształcenia podyplomowego, czyli wymaganych procedur

4. Rozwój istniejących oraz utworzenia nowych bezpłatnych dla szkolących się centrów symulacji, gdzie młodzi chirurdzy mogli by uczyć się laparoskopii na materiale żywym oraz pracy w zespołach szybkiego reagowania

5. Poprawy współpracy na linii Konsultant Krajowy oraz Konsultanci Wojewódzcy i chirurdzy- Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego


Jednocześnie apelujemy do chirurgów oraz rezydentów chirurgii, aby wstępowali do OZZL, w celu możności wypracowania wspólnych metod nacisków na rząd RP, który „zamiata pod dywan” problemy przez nas poruszone na piśmie oraz wyartykułowane.


Pamiętajcie! Razem możemy więcej!


W skład porozumienia weszli między innymi: - Krzysztof Hałabuz, - Daniel Łuszczewski, - Katarzyna Pikulska, - Magdalena Chrostowska, - Renata Florek-Szymańska, - Bogna Prusowska, - Anna Błażejczyk, - Małgorzata Nowosad, - Piotr Polnik, - Simon Ziemka.


Członkowie spotkania „0” PCh

700 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page