Wysiłki przemęczonych medyków nie zastąpią braku działań rządu

Zaktualizowano: 16 wrz 2021


Medycy i pacjenci. Niezabezpieczeni i zarazem niebezpieczni, bo zmęczony lekarz nie jest dobrym lekarzem. Takich nas będziecie Państwo coraz częściej widzieć w najbliższych miesiącach. Nie mówię tutaj o teleporadach czy prywatnych wizytach, lecz o tym co wszystkim Polakom się należy, publicznej ochronie zdrowia, która upada.

Dyżury stały się bardzo ciężkie nie tylko w szpitalach covidowych. Prawdziwym dramatem ludzkim dla chorego i medyka stał się dyżur w zwykłym szpitalu, gdzie kolejka z SORu na oddział jest większa niż podczas otwarcia Biedronki. Zdziesiątkowany personel ma pod opieką więcej chorych niż dotychczas, a „dostawki” czyli łóżka na korytarzu stały się standardem. Z braku czasu i sił jesteśmy zmuszeni obniżyć standardy w komunikacji z pacjentem, co daje poczucie źle wykonanej pracy. Pojawia się frustracja, poczucie winy i niesprawiedliwości. Można oczywiście pisać pisma czy apele do dyrekcji, wojewodów, ministrów i innych kaczków. Nic to nie daje, chociaż te czynności i tak muszą być wykonane (zajmują się tym m.in. izby lekarskie). Inaczej „tamci” mogliby powiedzieć, że o czymś nie wiedzieli. Wojna na słowa i media. Farsa naszych czasów. A zwykły człowiek dowiaduje się o prawdziwym bycie wewnątrz szpitala dopiero z niezależnych mediów lub od znajomych, którzy przeszli ten koszmar, niektórzy widzieli sami, więc wiedzą. Gdyby chociaż biurokracja została ograniczona do przyzwoitego stopnia... Nie! Macie tu system komputerowy, rubryczki mają się zgadzać, bo jak będzie kontrola, to... Masakra. Tak się nie da uprawiać dobrej medycyny. Nie z tak małą liczbą personelu i zawieszającym się, przestarzałymi komputerami, drukarkami, nawet worki na zwłoki potrafią się skończyć w szpitalu w weekend. Praca w ciągłym niedoczasie, stresie. Po to skończyliśmy studia medyczne?

Lekarze zaczynają ponownie mówić dość. Ale niewielu myśli teraz poważnie o proteście, który w naturalny sposób i tak się odbędzie. Internet oferuje pracę w placówkach prywatnych, wyjazd za granicę. Robi się „ruch w interesie”, medycy szukają lepszego jutra. Nawet osoby, które bym o to nie posądzał planują emigrację. Pierwszym jest jeden z „cichych” filarów Porozumienia Rezydentów, Krystian Wiśniewski. Wybrał niedawno Holandię. Udało nam się spotkać przed jego wyjazdem. Straciliśmy wspaniałego człowieka i psychiatrę. Organizował manifestacje, głodował, spotykał się z wieloma ludźmi, m.in. z PZM. Odpuścił. Zrobił sporo, teraz chce żyć normalnie. Kolejni znajomi medycy uczą się niemieckiego, szwedzkiego. Stracili nadzieję na w miarę szybkie zmiany na lepsze, a chcą spokojnie i normalnie żyć z rodzinami zamiast pracować po 300 i więcej godzin w miesiącu i nie widzieć, jak dorastają im dzieci.

Niechęć rządu do medyków w naszym kraju jest zatrważająca. Zadaję sobie od dłuższego czasu pytanie, dlaczego tak jest. Najbardziej prawdopodobne wydaje się to, że wydatki na cele, które bezpośrednio przełożą się na popularność polityków jest priorytetem priorytetów. Zdrowie może poczekać, a jak postraszy się medyków tym i tamtym, to będą szybciej przebierać nóżkami. I jakoś to będzie. I właściwie trzeba ich pochwalić za skuteczność! Ale też potępić za moralny upadek. Wszystko co wydarza się, zaczyna się od idei i chęci. Potem są działania. Rząd chęci i dobrej woli nie ma. Nie prowadzi działań, żeby polscy pacjenci mieli dostęp do ochrony zdrowia na światowym poziomie. Medycy od lat nie potrafią się skutecznie upomnieć o tę reformę.

Sądzę, że ekstremalna sytuacja, jaką jest pandemia, która pokazuje, że leczyć normalnie, dobrze wg standardów się nie da (można tylko mówić, że tak jest) jest w stanie zjednoczyć pacjentów jak i medyków. Spotykamy się codziennie niczym żołnierze na wojnie.

Jeśli jesteśmy inteligentni i potrafimy wyciągnąć wnioski, to po zakończeniu tego trudnego okresu upomnimy się w skuteczny sposób o to, co należy. Niewykonanie odpowiednich ruchów jest nieodpowiedzialne a wręcz nieetyczne.


Krzysztof Hałabuz,

Prezes Stowarzyszenia PCh Skalpel


283 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie